Usta Gazeteciler Sultangazililerle Buluştu

Sultangazi Belediyesi Mimar Sinan Kültür ve Sanat sezonu kapsamında gazeteciler Şebnem Bursalı ve Yavuz Donat 'Dünden Bugüne Türkiye' adlı söyleşi ile Sultangazililerle bir araya geldi. İki usta gazeteci, gündemi enikonu değerlendirirken mesleki anılarını da izleyicilerle paylaştı.

Kültürel faaliyetleri destekleyen Sultangazi Belediyesi, Mimar Sinan Kültür ve Sanat sezonu kapsamında sevilen isimleri ilçe sakinleriyle buluşturmaya devam ediyor. Meslekte yarım asrı geride bırakan usta gazeteci Yavuz Donat, meslektaşı Şebnem Bursalı ile birlikte ‘Dünden Bugüne Türkiye’ adlı söyleşiyle izleyicilerle bir araya geldi.

Sultangazi Belediyesi Nikah ve Düğün Sarayı’nda gerçekleştirilen programa Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ve eşi Tuba Dursun, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Derya Aslan, Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmasını yapan Başkan Dursun, Sultangazililere kültürel faaliyetlere daha yoğun katılım sağlanması çağrısında bulundu.  “Sultangazi’yi Sultanşehir haline getirmek için eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetlerle örnek bir şehir olmamız lazım. Biz her fırsatta tiyatrodan seminere söyleşiden panellere birçok etkinliği ilçe sakinlerimizle buluşturmaya gayret ediyoruz. Bundan sonra da bu alanlardaki etkinliklerimiz devam edecek” diye konuştu.

Duayen gazeteci Yavuz Donat’ın meslek hayatındaki haberlerin perde arkasını konu alan ve Türkiye'nin 56 yıllık siyasi tarihine ışık tutan 'Off The Record/Yavuz Donat Kitabı'nın yazarı Şebnem Bursalı, kitaba dair merak edilenleri anlattı. Yavuz Donat’ın gazetecilik birikimlerini kısa hikayeler şeklinde kaleme döken Bursalı, programın moderatörlüğünü üstlendi.

Sultangazi’ye ilk defa geldiğini belirten usta gazeteci Yavuz Donat “Buraya geldiğimde modern, pırıl pırıl bir şehir gördüm” diyerek sözlerine başladı. 56 yıllık mesleki hayatında Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve Türkiye tarihine damga vurmuş pek çok siyasetçiyle röportaj yapan Donat, tecrübelerini anlatırken izleyenleri yakın siyasi tarihimizde kısa bir yolculuğa çıkardı. Darbe dönemlerini de hatırlatan Donat, “Yeni Türkiye eski Türkiye’den çok farklı.  Gençler bilmez ama biz o yılları yaşayarak tecrübe ettik. Şimdi, özgürlüklere saygı duyulan bir Türkiye var.” dedi. Sultangazi'de böyle bir programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Donat, sözlerine şöyle devam etti: "Burası, ülkemizin dört bir yanından vatandaşlarımızın birlik ve beraberlik içinde yaşadığı adeta küçük bir Anadolu. Sizlerle bir arada olmaktan çok mutlu oldum."

Gazeteci Yavuz Donat sorulan sorulara da içtenlikle yanıt verdi. Ardından Bursalı ve Donat, tüm konukların kitaplarını imzaladı. Program sonunda Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, Şebnem Bursalı ve Yavuz Donat’a çiçek takdim ederek teşekkür etti.