Sultangazili Gençlerden Atık Malzemelerle Harika Dönüşüm
Sultangazi Belediyesi, Türkiye Çevre Haftası’nda geri dönüşümün önemine dikkat çekmek için Çevre Şenliği ve Çevre Farkındalık Yarışmaları Ödül Töreni düzenledi. Programda Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin atık malzemelerle hazırladığı defile beğeni toplarken, sergi alanında atık malzemelerle yapılan eserler dikkat çekti. Miniklerin atık dansı ise izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

Daha yaşanılabilir bir dünya için ilçe genelinde “Sıfır Atık” projesi kapsamında geri dönüşüm çalışmalarını genişleten Sultangazi Belediyesi, gençlerin farkındalığını artırmak için anlamlı bir yarışma düzenledi. İlkokul, ortaokul, lise öğrencileri için Çevre Farkındalık Yarışmaları kapsamında atıkların en güzel şekilde değerlendirilmesi istendi.

Sultangazi Belediyesi, Türkiye Çevre Haftası kapsamında yarışmada dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenledi. Sultangazi Etkinlik Salonu’nda düzenlenen Çevre Şenliği ve Çevre Farkındalık Yarışmaları ödül törenine Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun ile çok sayıda öğrenci, öğretmen  ve veliler katıldı.

“En güzel temizlik kirletmemek”

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan kapsamında hummalı bir çalışma yürütüldüğünü belirten Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun; “ İlçemizde güzel işler yapıyoruz. Sıfır Atık projesi kapsamında yoğun bir çalışma yürütüyoruz. İnsana saygı, çevreye saygı diyoruz. Çevre bilincini geliştirmemiz lazım. Örneğin çöp atma saatlerine vatandaşlarımızın uyması ve bizlere yardımcı olması lazım. En güzel temizlik kirletmemektir. Hep birlikte daha duyarlı olursak, daha güzel bir dünyada yaşama imkanımız olur. Gençlerimiz bizim bu yoldaki en önemli yardımcılarımız” diye konuştu.

“Dünyayı şekillendirmek elimizde”

Atık dönüşümünün önemine dikkat çeken Başkan Dursun; “Güzel şeyler yaparsak çevremiz güzelleşir. Biz ne yaparsak dünya da o yönde şekillenir. Bu dünyada biz yaşıyoruz. Dünyayı kötüye götürecek olan da daha yaşanabilir bir hale çevirebilecek olan da bizleriz. Önemsenmeden sokağa atılan pet şişeden öğrencilerimiz harika işler çıkarmışlar. Atık diye tabir edeceğimiz malzemelerden nasıl güzel işler çıkarılabileceğini genç kardeşlerimiz bizlere göstermiş oldular. Çocuklarımızın yaptıkları çok özel bir iş… Atıkları değerlendirirken yeteneklerini de ortaya koymuş oldular. Gençler bizim geleceğimiz. Gençlerimizin üzerinde emeği olan öğretmenlerimize ve kıymetli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Gençlerden Harika Performans

Konuşmaların ardından Cebeci Sultançifliği İlkokulu birinci sınıf öğrencileri sıfır atık dans gösterisi sergiledi.  . Ardından Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin atık malzemelerle hazırladığı defile gösterisi gerçekleştirildi. Atık malzemelerle yapılan tasarımlar izleyenlerden tam not aldı. Sergi alanında gençlerin atık malzemelerle yaptığı çalışmalar büyük beğeni topladı. Okullar arasında düzenlenen Çevre Farkındalık Yarışmaları ile Sıfır Atık Yarışması’nda dereceye giren okullara ve öğrencilere para ödülleri, teşekkür belgeleri ve madalyaları takdim edildi.