Sultangazi İbn-i Sina Kültür, Sanat ve Sağlık Sezonu Açılışı

Sultangazi İbn-i Sina Kültür, Sanat ve Sağlık Sezonu kapıları açtı. Açılış töreni renkli görüntülere sahne olurken, izleyiciler maske ve mesafe kuralına titizlikle uydu. Tören ve Turgay Başyayla konseri, Sultangazi Belediyesi’nin kurumsal sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

Sultangazi Belediyesi, ilçenin kültür ve sanatla anılır bir hale gelmesi için çalışmalarını gece gündüz sürdürüyor. Dünya tıp tarihine ismini altın harflerle yazdıran usta ismin adı verilen İbn-i Sina Kültür, Sanat ve Sağlık Sezonu açılışı, görkemli bir programla yapıldı.

Sultangazi Belediyesi Etkinlik Salonu’nda düzenlenen programa AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ile eşi Tuba Dursun, AK Parti İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu ile eşi Gülsüm Yiğitoğlu, MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel, Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Yakup Yılmaz, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Katılımcılar sosyal mesafe ve maske kuralına titizlikle uyarken, salon girişinde de HES Kodu sorgulaması ile salona girişler yapıldı.

Salonda Türk ve Azeri Bayrakları Dalgalandı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Azerbaycan da unutulmadı. Çırpınırdı Karadeniz müziği eşliğinde tüm misafirler Türk ve Azerbaycan bayrakları sallayarak kardeş ülkeye desteklerini  gösterdi.

Sultan Dedem ve İbiş Sahnede

Açılış töreninde Sultan Dedem ve İbiş karakteri de sahne aldı. İkili, salondakilere keyifli anlar yaşattı. Eşref Ziya Terzi ve Serdar Tuncer de canlı bağlantılarla programa katılarak Sultangazi Belediyesi İbn-i Sina Kültür, Sanat ve Sağlık Sezonunun hayırlara vesile olmasını temenni etti.

“Maske, mesafe ve temizlik kuralları dahilinde hayatımıza devam ediyoruz”

Açılış konuşmasını Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun yaptı. Başkan Dursun, “Koronavirüs salgını nedeniyle çok düşündük, çok istişare ettik. Hayat devam ediyor diyerek Cumhurbaşkanımızın ve Sağlık Bakanımızın da dediği gibi “maske, mesafe ve temizlik” kuralına dikkat ederek etkinliklerimizi gerçekleştirme kararı aldık. Salgın sebebiyle kültür-sanatın yanına bir de sağlık ekledik. Bu yüzden kültür, sanat ve sağlık sezonuna tıp tarihine damga vuran ünlü düşünür İbn-i Sina’nın adını vermeyi uygun gördük” diye konuştu.

“Şehre ruh kazandırmanın yolu kültür-sanattan geçer”

Başkan Dursun, Sultangazi’nin 81 vilayetten insanların yaşadığı çok güzel bir şehir olduğunu belirterek, ”Bir şehre ruh kazandırmanın yolu kültürel ve sanatsal faaliyetlerden geçer. Sultangazimizi kültürle, sanatla bezenmiş bir şehir haline getireceğiz” dedi.

 

Yeni Proje Müjdesi

Başkan Dursun, Sultangazi’yi daha ileriye taşıyacak bir projenin müjdesini de verdi. Başkan Dursun, “ Kültür ve Turizm Bakanlığımızla, Başta Mimar Sinan’ın önemli eseri Mağlova Kemeri olmak üzere Cebeci Köyü’nde bulunan tarihi eserleri kapsayan bir çalışma için istişarelerde bulunduk. Hollanda Konsolosluğu ile de bu konu hakkında fikir almak ve tecrübelerinden yararlanmak için görüştük. Cebeci Köyü bölgesinde kültür-turizm vadisi planlıyoruz. Projeyi hayata geçirdiğimiz zaman Cebeci Köyü sadece İstanbul’dan değil, Türkiye’nin dört bir noktasından ziyaretçi kabul eder duruma gelecek.” diye belirtti.

Milletvekili Hasan Turan: İbn-i Sina Tıp’ın sembol ismi

AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan da yaptığı konuşmada programda olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Milletvekili Hasan Turan, “Ülkemizin ve tüm dünyanın salgınla mücadele ettiği bu dönemde İslam tarihinin önemli tıp sembollerinden biri olan İbn-i Sina’nın adını kültür-sanat ve sağlık sezonuna vermenizden çok mutlu oldum” dedi.

Başkan Dursun’a Sağlık Elçisi Beratı Verildi

İbn-i Sina Enstitüsü Başkanı Kemal Aydın, Başkan Dursun'a “Kitap, Sağlık Dostu İlçe Beraatı ve Sağlık Elçisi Beratı” takdimi gerçekleştirdi. Kemal Aydın, “ İbn-i Sina’nın böyle önemli bir programla anıldığını görünce çok mutlu oldum. Sultangazi ilçemize ve tabii ki size sağlık dostu ilçe beraatını ve sağlık elçisi beraatını takdim etmekten onur duyuyorum” diye konuştu.

Turgay Başyayla Konseri Dijital Ortamdan da Yayınlandı

Konuşmaların ardından sevilen sunucu ve türkücü Turgay Başyayla sahneye çıktı. Başyayla en sevilen türküleri Sultangazililer için söyledi. 1 saat boyunca sahnede kalan sanatçının konseri ve ekibinin halk dansı gösterisi Sultangazi Belediyesi kurumsal sosyal medya hesaplarından da canlı izlendi.

Konserin bitmesinin ardından Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ve eşi Tuba Dursun, AK Parti İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu ve eşi Gülsüm Yiğitoğlu Turgay Başyayla’ya çiçek takdim ederek teşekkürlerini iletti. Programdan sonra protokol,  fuaye alanında yer alan İbn-i Sina 1001 Şifa Sergisini gezdi.

Tiyatro, Konser, Sağlık Eğitimleri ve Daha Fazlası

Sultangazi Belediyesi İbn-i Sina Kültür, Sanat ve Sağlık Sezonunda tiyatrodan söyleşiye, seminerlerden farkındalık eğitimlerine, çocuk etkinliklerinden konserlere kadar bir çok etkinlik Sultangazililerin beğenisine sunuluyor. Tüm bunların yanı sıra, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle sağlık programlarına da ağırlık veren etkinlikler için sultangazi.bel.tr adresinden online rezervasyon yaptırabilirsiniz.