Sultangazi Fazlı Hayırlıoğlu Parkı’na Görkemli Açılış

Sultangazi Belediyesi Fazlı Hayırlıoğlu Parkı’nın açılış töreni; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’nin katılımlarıyla gerçekleşti. Törene ilçe sakinlerin ilgisi yoğun oldu. 

“Daha Yeşil Bir Sultangazi” için çalışmalarını yürüten Sultangazi Belediyesi’nin ilçeye kazandırdığı, 19.000 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen Fazlı Hayırlıoğlu Parkı’nın açılış töreni gerçekleşti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki bu özel günde Sultangazilileri yalnız bırakmadı.  

Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ile eşi Tuba Dursun’un ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanı sıra İstanbul Valisi Davut Gül, AK Parti İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Sultangazi Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Esenler Belediye Başkanı ve İBB AK Parti Grup Başkan Vekili M. Tevfik Göksu, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

En Önemlisi Halkın Gönlünü Kazanmak

Açılış konuşmasını yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, belediyeciliğin gönül kazanmaktan geçtiğini ifade etti. Bakan Özhaseki; “Belediyecilikte en önemli şey halkın gönlünü kazanmaktır. İşte bizim belediyecilik anlayışımızın temeli de bu temel felsefe üzerine oturuyor. Bugün de bizler Belediye Başkanımızın yaptığı bu güzel parkın açılışında buluşuyoruz. Cenab-ı Hak nice hizmet ömrü versin” diye konuştu. 

Kentsel Dönüşüm Vurgusu

Kentsel dönüşüm vurgusu yapan Bakan Özhaseki; “Ne yazık ki deprem bölgesindeyiz. Topraklarımızın yüzde 66’sı birinci derece deprem bölgesinde. Nüfusumuzun yüzde 75’i bu bölgelerimizde yaşıyor. Bu şartlarda bizlere düşen, konutlarımızı daha sağlam yapmaktır. Şu anda İstanbulumuz’da yoğun olarak kentsel dönüşüm devam ediyor. Eski konutlarımızı sağlıklı ve güvenli hale getirmek için vatandaşımızın da yardımcı olması gerekiyor” diye konuştu. 


“Şehir merkezinde atıl bir alanı devasa bir parka dönüştürdük”

Yeşil alanların sayısının her geçen gün arttığını belirten Sultangazi  Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, “İlçemizin yeşile bürünmesi için çalışmalarımızı sürdürüyor, parklarımıza her geçen gün yenilerini ekliyoruz. Bu bulunduğumuz alan atıl durumda olan bir alandı. Biz buraya yaklaşık bir ay gibi kısa bir sürede bu parkı kazandırarak komşularımızın hizmetine sunduk. Sultangazimize çok yakışan Fazlı Hayırlıoğlu Parkımızın da ilçemize hayırlı olmasını diliyor, açılış töreninde bizleri yalnız bırakmayan Sayın Bakanımıza ve kıymetli misafirlerimize de teşekkürlerimi iletiyorum. 

“40 yıllık sorunu çözüyoruz”

Başkan Dursun, paşa torunları olarak bilinen meselenin çözüme kavuştuğunu belirterek; “Yaklaşık 40 yıldır süregelen bir davayı, Paşa torunları meselesini çözüme kavuşturuyoruz, çok az kaldı. Habipler mahalle sakinlerimize tapularını teslim edeceğiz ve oradaki dönüşümün de önünü açmış olacağız” diye belirtti. 

Borçsuz Bir Belediye

Seçim vaatlerini borçlanmadan, belediyenin kendi öz kaynaklarını kullanarak gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Dursun; “Seçim döneminde vadettiğimiz 77 projemiz vardı, bugün ondan çok daha fazlasını ilçemize kazandırdık. Bizler bu zamana kadar işlerimizi borçlanmadan yaptık. Şehirde yaşayan komşularımızın mutluluğu ve huzuru için gayret ettik” diye konuştu. 

Toplam 19.000 metrekare 

19 dönümlük bir alan üzerine inşa edilen parkın içerisinde Kitap Kafe, yürüyüş yolu, oyun grubu, spor ve piknik alanları bulunuyor. Üç farklı çocuk oyun alanı bulunan parkta; 1100 metrekarelik alanda fitness aletleri ve oyun grupları, 600 metre uzunluğunda ring sisteminde yürüyüş parkuru, 55 adet bank, 25 adet çatılı piknik masası,17 adet piknik masası, 8 metre uzunluğunda üstü modern tenteli 6 adet oturumlu pergola da bulunuyor. Güvenlik kameraları sayesinde park, 7/24 izlenebiliyor. 

Sulamada Tasarruf

Peyzaj çalışmasıyla dikkat çeken parkın rengarenk görünümü için 13 bin mevsimlik çiçek ve bitki dikimi yapıldı. Yeşil alanların sulanması için yüksek drenaj sistemiyle depolanan su kullanılıyor. Böylece su maliyeti minimize edilirken sarnıç sistemiyle suyun defalarca kullanılması sağlanıyor. 

Konuşmaların ardından Bakan Özhaseki ve beraberindeki protokol açılış kurdelesini  kesti. Açılıştan sonra parkı dolaşan Bakan ve misafirler, vatandaşla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.