Sultangazi’de Prof. Dr. Fuat Sezgin Sempozyumu

Sultangazi Belediyesi, İslam tarihi hakkında yaptığı araştırmalarla bilime yön veren akademisyen      Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çalışmalarını ve hayatını ele almak için iki gün boyunca düzenlediği sempozyumun kapanış programını gerçekleştirdi.  

Sultangazi Belediyesi, Türk bilim tarihine öncülük eden, İslam Bilimi Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin’in miras bıraktığı kıymetli bilgileri gelecek nesillere aktarmak amacıyla iki gün boyunca sempozyum düzenledi. 

Alanında uzman akademisyenlerin Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatını ele aldığı, yaptığı çalışmaları detaylıca aktardığı sempozyum, kapanış programıyla son buldu. 

“Kendi toprağımızın insanına değer vermek gerekir”

Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun; kültür sanat programların şehir açısından önemine değindi. Başkan Dursun; “Şehre hizmet etmek bizim görevimiz. Bir emanet alıyoruz, bu emaneti de hakkıyla taşırken insanların gönlüne, hayatına dokunmak gerekir, şehre dokunmak gerekir. Altyapı, üstyapı çalışmalarıyla şehrin fiziksel ihtiyaçlarını giderirken şehrin ruhuna dokunmak bizler için çok önemlidir. Şehri kültür sanatla bezeyip bir ruh katabilmek, komşularımızda kalıcı izler bırakabilmek bizler için çok önemli… Hep birlikte daha iyiye sloganıyla çıktığımız bu yolda Sultangazi’yi Sultan Şehir hedefine ulaştıracağız derken hedeflediğimiz şey şehri kültür, sanat,  tarih ve bilimle buluşturmaktı. Kendimize, kendi topraklarımızın insanına değer vermek, o değeri aktarırken de gelecek nesillere kalıcı olmasını sağlamak belediyelerin asli görevidir. İmar faaliyeti yapabilirsiniz ama ihya faaliyeti çok daha önemlidir.” diye konuştu. 

Başkan Dursun, “2 gün süren bu anlamlı sempozyumun sonuna geldik. Sempozyumda proje ortağımız Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfımıza (İBTAV), yönetim kurulunda yer alan Bilal Erdoğan’a, Mütevelli Heyeti Başkanı Mecit Çetinkaya’ya hassaten teşekkür ediyorum.  Katkı sunan hocalarımıza ve emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum. Sultangazi’de bu tür programların kalıcı olması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bizler eğitimde, bilimde, kültürde, sanatta, sporda mesafe kat ettikçe şehir daha güzel bir hal alacak, buna yürekten inanıyoruz” diye belirtti. 

Fuat Sezgin’e Dair Her Şey

Fuat Sezgin’in üniversite yıllarında nasıl İslam tarihine ve bilime yöneldiği anlatılırken, İslam Bilim Tarihine yaptığı katkılar da ele alındı. İslam tarihinin birçok bilime ışık tuttuğu hakkında somut bilgiler ortaya koyan Fuat Sezgin’e dair pek çok bilginin paylaşıldığı sempozyumda 4 ana başlık ele alındı.  1. Oturumda Fuat Sezgin ve İslam Bilim Tarihi, 2. Oturumda Doğa Bilimleri, 3. Oturumda Sağlık Bilimleri ve 4. Oturumda ise Matematik ve Astronomi konuları anlatıldı.  

Sempozyuma katılan  akademisyenlere plaket verilirken, Prof. Dr. Fuat Sezgin Sempozyumu çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.