Sultangazi’de Cağ Kebabı ve İspir Fasulyesi Festivali

Kadim şehir Erzurum’un birbirinden güzel lezzetleri Sultangazililerle buluştu. Sultangazi Belediyesi ile Sultangazi Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Yöresel Ürünler Cağ Kebabı ve İspir Fasülyesi Festivali, vatandaşa lezzet ve eğlence şöleni sundu. Erzurumluların memleket hasreti giderdiği festivale Sultangazililerin ilgisi yoğundu.

Sultangazi Belediyesi, Anadolu’nun tarih kokan şehirlerinin lezzetlerini, kıyafetlerini, müziklerini, kültürlerini ‘Yöresel Günler’ ile ilçe sakinlerine tanıtmaya devam ediyor. Bu kez Dadaşlar diyarı Erzurum’un birbirinden lezzetli yiyecekleri ve müziği Sultangazi’ye taşındı. Sultangazi Belediyesi ile Sultangazi Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği yöresel günler, Cağ Kebap ve İspir Fasülyesi Festivaliyle renklendi.

Sultangazi Etkinlik Alanı’nda Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ve eşi Tuba Dursun’un ev sahipliğinde düzenlenen festivale AK Parti İstanbul Milletvekilleri Mihrimah Belma Satır, Halis Dalkılıç ve Av. Abdullah Güler, Sultangazi Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, İstanbul Finans Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Ağırman, AK Parti İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel, Tüm İstanbul Muhtar Dernekleri Federasyonu Başkanı Selami Aykut, Sultangazi Erzurumlular Dernek Başkanı İmdat Kamacı, Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, Muhtarlar, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Her hafta Anadolu’nun başka bir şehrine ev sahipliği yapıyoruz”

Açılış konuşmasını yapan Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, programa gelen tüm misafirlere ayrı ayrı teşekkür etti. Yöresel günlere olan ilgiden memnun olduklarını dile getiren Başkan Dursun, “Yaklaşık 1 aydır her hafta farklı bir ilimizden misafirlerimizi ilçemizde ağırlıyor, kültürlerini ilçe halkımızla buluşturuyoruz. Bu hafta da yemekleriyle, müzikleriyle Erzurum havasını Sultangazi’de hissediyoruz. Yöresel Günler ile bizler de her hafta Anadolu’nun başka bir şehrine gitmiş kadar oluyoruz. Vatandaşlarımızın yoğun ilgisi de bizleri memnun ediyor. Bu hafta da komşularımızı, kadim şehir Erzurum’un kültürünü ve yöresel lezzetleriyle buluşturduk. Programımıza katılan tüm misafirlerimize, Sultangazi Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneğimize, festivalde emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

Nene Hatun Kültür Merkezi 

Tarihin sayfalarına kahramanlıkla adını yazdıran Erzurumlu Nene Hatun’un ismini taşıyan bir kültür merkezini Sultangazi’ye kazandırdıklarını söyleyen Başkan Dursun, “Osmanlı-Rus Savaşı (93 Harbi)’nda genç yaşta gösterdiği büyük kahramanlıkla Türk kadınının cesaretinin simgesi haline gelen Erzurumlu Nene Hatun’un adını verdiğimiz kültür merkezimizi bu yıl içinde hizmete açtık. İsmetpaşa Mahallemizde faaliyetlerine devam eden Nene Hatun Kültür Merkezimiz, meslek edinme ve sanat kurslarından taziye salonlarına, kütüphaneden kadın spor salonuna kadar birçok fonksiyonu aynı çatı altında sunuyor. 81 ilimizin mozaiği olan bu güzel ilçemizde Erzurum’un da kültüründen bir parça olsun istedik.” dedi.

Programda konuşma yapan Milletvekili Mihrimah Belma Satır Erzurum’un birbirinden güzel yönleri ile yad edildiği bu etkinlikte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Milletvekili Halis Dalkılıç konuşmasında, Dadaşlar diyarının tanıtıldığı programda emeği geçenlere teşekkür etti. Milletvekili Av. Abdullah Güler de Erzurumlularla ve Sultangazililerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. 

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen konuşmasında Sultangazi’deki bir kültür merkezine Erzurumlu Nene Hatun’un adının verilmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirterek, yaptığı hizmetlerden ve ev sahipliğinden dolayı Başkan Dursun’a teşekkür etti.

Sultangazi Erzurumlular Dernek Başkanı İmdat Kamacı da, tüm Erzurumlular adına Sultangazi’ye kazandırdığı projelerden ve Nene Hatun Kültür Merkezinden dolayı Belediye Başkanı Dursun’a teşekkür ederek, Oltu taşı tespih ve Erzurumspor forması hediye etti.

Konuşmalardan sonra Erzurum Bar Ekibi yöresel oyunlarını sergiledi. Kurdele kesiminin ardından Başkan Dursun ve beraberindeki protokol organik ürünlerin bulunduğu tezgahları tek tek gezdi. Palandöken dağlarında üretilen çiçek balı, tereyağı, peynir çeşitleri ve daha birçok organik ürün, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Başkan Dursun ve misafirler, vatandaşlarla hatıra fotoğrafları çektirerek bol bol sohbet etti.

Yemek, Müzik, Eğlence

Erzurum ile özdeşleşen bir başka lezzet olan 5 ton ispir fasulyesi ve kadayıf dolmaları gelenlere ikram edildi.  Ustalar, Erzurum’da sabah kahvaltıda bile yenen meşhur lezzet Cağ Kebabını, kadayıf dolmalarını alana gelen ziyaretçiler için özenle hazırladı. Dünya şampiyonu Erzurum Bar ekibi, davullu zurnalı oyunlarıyla izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Eğlencenin ve lezzetin eksik olmadığı festivalde Erzurumlular memleket hasreti giderdi.