Sultangazi Belediyesi’nin ‘3. Ulusal Fotoğraf Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu

Sultangazi Belediyesi’nin ‘Kültürel Bağlar’ temalı 3. Ulusal Fotoğraf Yarışması ödül töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, "Kültürel bağların çok önemli olduğunu bilerek, medeniyetimizden de kopmamak inancıyla bu yıl fotoğraf yarışmamızı bu temayla düzenledik. ‘Kültürel Bağlar’ yarışmamıza 3 bin 500 fotoğraf girdi. 955 fotoğraf sanatçısı yarışmaya iştirak etti. İnşallah Sultangazi sanatla anılan bir yer olacak." dedi.

Sultangazi Belediyesi Nikah Sarayı’nda  Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun ve eşi Tuba Dursun’un ev sahipliğinde düzenlenen ödül törenine, İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, yarışmada dereceye giren fotoğraf sanatçıları ve vatandaşlar katıldı.

Üç yıldan bu yana düzenlenerek geleneksel hale gelen yarışma 2021 yılında ‘Sosyal Mesafede O An’, 2022 yılında ise ‘Teknoloji Arasında İnsan’ temasıyla düzenlenmişti. Ödül töreninde halk oyunları gösterisi gerçekleşirken, tören sonunda da yarışmacılara ödülleri takdim edildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun duyguları şöyle ifade etti: “Sultangazi’yi kültürel manada da güçlü tutmaya gayret ediyoruz. Şu ana kadar Sultangazi'de bütün ekonomik sıkıntılara rağmen 24 tane kültür merkezi ve hizmet tesisi ile çok sayıda altyapı üst yapı işi yaptık. Bu işler esasında devasa işler. Ama bunları yapmamız gerekiyordu. Çünkü kültürel faaliyetlerin odağında mekan sorunu vardır. Mekan sorununu çözmediğimiz müddetçe, kültürel faaliyetlerimizi, sportif faaliyetlerimizi, sosyal faaliyetlerimizi gerçekleştirecek mekanları ortaya çıkarmadığımız müddetçe zayıf kalırdık. Bu sebeple de önce mekan sorunu üzerine eğilmek durumunda kaldık ve bu süreç içerisinde çok güçlü mekanlar ürettik. Bu mekanları üretirken elbette vermiş olduğumuz isimlerle de hem kültürümüze, hem medeniyet değerlerimize, hem de insana vefa göstermemiz gerektiği bakış açısıyla hareket ediyoruz. Özdemir Bayraktar, Sezai Karakoç, Cemil Meriç, Abdurrahim Karakoç, Şehit Şerife Bacı, Nene Hatun gibi isimler verdiğimiz kültür merkezlerimizin hepsi verdikleri hizmetlerle, her metrekaresiyle yaşayan binalar haline geliyor. Bu kültür merkezlerimizde verdiğimiz kurslarla çocuklarımızın, gençlerimizin, kadınların gelişimine hizmet eden kurslar düzenliyoruz. Bu kültür merkezlerimize yenilerini ekliyoruz. Şu an da Aşık Veysel Kültür Merkezimiz de, Zübeyde Hanım Mahallemizde yükseliyor.” dedi.

‘KÜLTÜREL BAĞLAR’ YARIŞMAMIZA 3500 FOTOĞRAF KATILDI

Bugün ‘Kültürel Bağlar’ adı altında, fotoğraf yarışmasının üçüncüsünün finalinde olduklarını söyleyen Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun “Biz fotoğraf yarışmasına üç yıldır çok önem veriyoruz. Birinci yılımızda pandemi dönemini yaşadık ve ‘Sosyal Mesafede O An’ diyerek, tarihe not düşecek o anların fotoğrafını bir arşiv gibi koyacak çok özel bir fotoğraf yarışması düzenledik. O fotoğraflara baktığımda hala şunu düşünüyorum; acaba o anlar yaşandı mı? Sahiden pandemi bütün dünyanın gündemine girdi mi? Fotoğraflara baktığımda her defasında bunu görüyorum. Bir sonraki kültür-sanat sezonumuzda ‘Teknoloji Arasında İnsan’ diyerek yeni bir ulusal fotoğraf yarışması düzenledik. Bu yarışma bizim için çok önemliydi. Teknoloji ve insanın bazen dostluğu bazen kavgası bazen birbirine giren halini fotoğraflarda sergilemeye gayret ettik. Fotoğraf sanatçılarımız o yarışmaya da büyük bir güçle katıldı. Geçen seneki Teknoloji Arasında İnsanı da güzel bir hatıra ile aramızda tutuyoruz. Bu sene de kültürel bağların çok önemli olduğunu bilerek, medeniyetimizden de kopmamak inancıyla özel bir fotoğraf yarışması düzenledik. ‘Kültürel Bağlar’ yarışmamıza 3500 fotoğraf katıldı. 955 fotoğraf sanatçısı yarışmaya iştirak etti. Bugün de dereceye girenleri öğrendik. Gördük ki kültürel bağlarımız kopmamamız gereken sahiden de özlediğimiz bağlarmış, kopmamamız gereken, hatıralarımızda her zaman saklamamız gereken hususlarmış. Bunu fotoğraf sanatçılarının fotoğraflarında hep beraber yaşadık. Çok güzel bir finaldi, çok güzel fotoğraflar ortaya konuldu. Bu fotoğraflar bir süre daha burada durduktan sonra, farklı mecralarda sergilenmeye devam edecek" ifadelerini kullandı.

‘SULTANGAZİ SANATLA ANILAN BİR YER OLACAK’

Sultangazi’de kültür sanatın güçlü olması için bu işlere devam edeceklerini belirten Dursun, "İnşallah Sultangazi sanatla anılan bir yer olacak. İkincilik fotoğrafında ip atlayan bir çocuğu gördük. Teknolojinin bu kadar yoğun olduğu, oyunların bilgisayar ve dijitale dönüştü bir yerde ip atlayan bir çocuğu fotoğraflamak ve o kareografi ile birlikte görebilmek önemli. Her fotoğrafın hikayesi var. Kültürel kodlarımıza yansıttığı kodlamalar var. Fotoğraf sanatçıları bunları ortaya koyarken de aynı zamanda duygu seli ile yapmışlar, bunu onlarda da hissettik. Bu işin ne kadar özel olduğunu bize anlattılar ve çok mutlu olduk" diye konuştu.

“HATIRALARINIZI SAKLAYACAĞINIZ EN İYİ YERLER FOTOĞRAFLARDIR”

İl Kültür Müdürü Coşkun Yılmaz ise hatıraları saklamanın en iyi yolunun fotoğraflar olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bugün burada İstanbul İl Kültür Müdürü olarak, Belediye Başkanımızı dinlerken hakikaten çok mutlu oldum. Yıllar önce Mimar Sinan’ın eserlerinin rotasında Mağlova Kemeri’ne gitmek için çok uğraşmıştık. Şimdi o yollar harika. Bu şu anlama geliyor; sizin hem tabiatla, hem suyla, hem tarihle, hem akıp giden zamanla buluşmanız anlamına geliyor. Hepimizin aslında başımız sıkıştığında dönüp baktığımız yer albümlerimizdir. Hatıralarınız kadar varsınız, hatıralarınız kadar zenginsiniz. Hatıralarınızı saklayacağınız en iyi yerler fotoğraflardır. Sizden istirham ederim fotoğraflarınızı dijitalde de olsa saklayın. İnsanı insan yapan kaşı, gözü değildir. İnsanı insan yapan vefasıdır. İnsanı insan yapan yapılana karşı şükrünü edasıdır. Belediye Başkanımıza yaptıkları hizmetler ve bu güzel program dolayısıyla çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Yarışmaya “Saklambaç” isimli fotoğrafıyla Ordu’dan katılan Yılmaz Karaca, 25 bin TL’lik ödülü kazandı. “Yarış” isimli fotoğrafıyla yarışmaya İstanbul’dan katılan Tacettin Yüksel ikinci olarak 15 bin TL, “Oyun” isimli fotoğrafıyla yarışmaya Bursa’dan katılan Aysun Yalçın ise üçüncü olarak 10 bin TL’lik ödülü almaya hak kazandı. Mansiyon  ödülü alan fotoğraf sahiplerine de 5’er bin TL ödül verildi.