Sultangazi Belediyesi’nden Yeni Eser: Nene Hatun Kültür Merkezi Törenle Hizmete Açıldı

Sultangazi’ye kazandırdığı eserlerle vatandaşlara modern, şık ve çok fonksiyonlu yeni yaşam alanları armağan eden Sultangazi Belediyesi, yapımını tamamladığı yeni bir kültür merkezini daha törenle hizmete açtı. İsmetpaşa Mahallesi’nde yer alan Nene Hatun Kültür Merkezi, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un  da katıldığı törenle kapılarını vatandaşlara açtı. 

Sultangazi Belediyesi'nin İsmetpaşa Mahallesi'nde yapımını tamamladığı Nene Hatun Kültür Merkezi, unutulmaz bir törenle hizmete açıldı. törene AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, İçişleri eski Bakanı ve AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Mihrimah Belma Satır ve Hasan Turan, Çevre ve Şehircilik eski Bakanı İdris Güllüce, AK Parti Erzurum eski Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar, Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ve eşi Tuba Dursun, AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcıları Ahmet Kaan ve Hatice Sarı, AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, BBP Sultangazi İlçe Başkanı Yakup Yılmaz, Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Yasin Kul,  Erzurumlular Konfederasyon Başkanı Mustafa Macit, İlçe Müftüsü Abdullah Yılmaz, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gelecek Adına Çok Önemli Yatırım

Törende katılımcılara hitap eden AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Abidevi bir şahsiyet olan Nene Hatun’un isminin bu merkeze verilmesi, çok önemlidir. O; milli birlik ve beraberlikle, düşmana karşı hiç çekinmeden mücadele edebilecek Türk kadınıdır. Burası hem gençler hem de ilçemizin kadınlarının toplanması için önemli bir merkezdir. Dolayısıyla geleceğimiz için çok önemli bir yatırımdır. Gözümüzün nuru olan gençlerimizi kitaplarla, kütüphaneyle ve eğitimle buluşturmak demektir. Kıymetli kadınları da hem kitaplarla hem de eğitimlerle, sporla buluşturmak demektir. Başta Belediye Başkanımız olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

“Medeniyetlerin kilit taşı Anadolu, emperyalist güçlerin göz diktiği bir bölge”

Anadolu coğrafyasının o dönem de bütün medeniyetlerin kilit taşı olarak emperyalist güçlerin gözünü diktiği bir bölge olduğunu aktaran Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Dünyanın bütün büyük güçlerinin kıyasıya ve her alanda mücadele ettiği ve bu mücadeleyi ellerindeki çok ileri teknolojik imkanlarla her alana taşıdığı bir dönemden geçiyoruz. Bir tarafında Avrupa Birliği, bir tarafında Rusya, bir tarafında ABD'nin, bir tarafında Çin'in olduğu çok yönlü dengesizliğin var olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Onun için bu büyük güçler kıyasıya bir mücadele veriyorlar. Ne yazık ki bu mücadelenin hepsinin ortaya çıktığı bölgelerin ortasında da yine kilit taşı gibi duran ülke Türkiye'dir, yine Anadolu’dur.”

"Emperyalist güçler, terör örgütleri üzerinden bu coğrafyayı karıştırmaya çalışıyor''

"DEAŞ'ın, PKK'nın, PYD'nin, bu coğrafyada cirit atmasının temel sebebi kendi güçleriyle talepleri değil, emperyalist ülkelerin onlara verdiği vekalet savaşındaki görevleridir." diyen Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Türkiye bundan büyük zarar görmüş bir ülke olarak şunda kararlıdır; Arkasında kim olursa olsun, kim hangi desteği verirse versin, Türkiye hem Türkiye'nin sınırları içinde hem bu coğrafyada terör örgütlerinin bölge halklarına zarar vermesine asla müsaade etmeyecek, böl-parçala-yönet oyununa asla izin vermeyecektir. Nene Hatun'un kararlılığı budur. Dün Nene Hatun 'Allahuekber' diye ayağa kalkarken, sadece görünür bataryaların önünde mücadele verirken biz de bugün çok daha geniş bir coğrafyada görünür görünmez bataryalara karşı mücadele veriyoruz. Terör örgütleriyle bu mücadelemizde Allah'ın izniyle Türkiye eninde sonunda zaferi kazanacak. Sadece Türkiye'de değil Türkiye'nin güneyinde Suriye ve Irak'ta da terör örgütleri o bölgede bulunan Kürt kardeşlerimizin, Arap kardeşlerimizin, Türkmen kardeşlerimizin, Şii kardeşlerimizin, Sünni kardeşlerimizin ve diğer dinlerden insanların hayatını zehir edemeyecekler."

"NATO üzerimize ilave bir yük yükleyemez"

Büyük güçlerin terör örgütleri gibi paravanlar üzerinden yürüttükleri vekalet savaşının bir adım ötesine geçtiğini ifade eden Kurtulmuş, bugün bölgede yeni savaşların fitilinin ateşlenmeye çalışıldığını kaydetti. Kurtulmuş, " İsveç ve Finlandiya'nın NATO’ya katılması üzerinden verilen mücadele de aynı vekil devletler üzerinden sürdürülmeye çalışılan yeni küresel bir oyunun parçasıdır. Türkiye olarak, haklı olarak söylüyoruz, biz bir fantezi yapmıyoruz. Yani PYD'ye, PKK'ya destek veren ne İsveç'i ne de başka bir ülkeyi, bu ülke asla NATO üyesi olarak kabul etmez, bu millet asla NATO üyesi olarak kabul etmez." değerlendirmesini yaptı.

"Türkiye haklı tezlerini bütün gücüyle sonuna kadar savunacak"

Adalar Denizi'nde taraf olan Türkiye ve Yunanistan'ın birlikte barış içerisinde sorunlarını çözmesini istediklerini vurgulayan Kurtulmuş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kimse Türkiye'yi bir oldubitti ile karşı karşıya getiremeyecek. Kim hangi baskıyı uygularsa uygulasın, kim hangi senaryo ile yeni vekili olarak görmeye çalıştığı Yunanistan'ı bir şekilde karşımıza dikmeye çalışırsa çalışsın bundan bir sonuç alamayacaktır. Türkiye, haklı tezlerini bütün gücüyle sonuna kadar savunacak ve Allah'ın izniyle hem Adalar Denizi'nde hem de Doğu Akdeniz'de istediklerini almaya, hakkını savunmaya devam edecektir."

İçişleri eski Bakanı ve AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok da, Nene Hatun’un adını taşıyacak merkezin Sultangazi’nin adına yakışır bir hizmet olduğunu belirterek, Belediye Başkanı ile ekibine teşekkür etti.

“Belediye Başkanımızı takip ediyorum, çok güzel işlere imza atıyor”

Çevre ve Şehircilik eski Bakanı İdris Güllüce, konuşmasının başında, tesisin mimari ve fonksiyonel özellikleriyle çok değerli bir eser olduğuna dikkat çekti ve şöyle devam etti: “Nene Hatun; vatanımıza, kimliğimize karşı yapılan saldırıya karşı koyarak tüm dünyaya bizleri, kültürümüzü değiştiremeyeceklerini ilan etmiştir. Bugün de, özellikle dijital mecralar aracılığıyla gerçekleştirilen kültürel bir saldırıyla karşı karşıyayız. Yerel yönetimlerimizin de bu saldırıya bir karşı koyuş yapması gerekiyor. Kıymetli Sultangazi Belediye Başkanımızı ve ekibini takip ediyorum; çok güzel işlere imza atıyorlar. Allah razı olsun diyorum ve teşekkür ediyorum. İşte böyle değerli eserlerimizle, gençlerimizle bir arada kalarak saldırılara karşı koyacağız.”

İhya ve Hizmetin En Güzel Örneklerinden Biri

AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban, çok özel bir eserin açılışında bulunduklarını belirterek şöyle konuştu: “Dadaşlar diyarından, Nene Hatun’un memleketinden hepinize selamlar getirdim. Sultangazi Belediyesi’nin bu çalışması, ihya ve hizmetin en güzel örneklerinden birini oluşturuyor. Başta Belediye Başkanımız olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır da, merkezde kadınların eğitim alacaklarını, spor yapacaklarını; bunun çok güzel bir hizmet olduğunu belirterek, “Nene Hatun’un ismini verdikleri için, kıymetli Belediye Başkanımıza ve katkısı bulunan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“Tek bir amaçla yola çıktık: Milletimize hizmetkâr olmak”

Nene Hatun Kültür Merkezi'nin Sultangazi'ye çok yakıştığını söyleyen Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, böyle bir merkezi vatandaşların hizmetine sunmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek şöyle konuştu: "Tek bir amaçla yola çıktık: Milletimize hizmetkâr olmak. Kıymetli komşularımızın huzur içinde yaşayabilecekleri, diledikleri sanat ve meslek alanında eğitimler alabilecekleri, çeşitli sporları icra edebilecekleri ve bunlar gibi birçok güzel imkânlarla buluşabilecekleri mekânları ilçemize kazandırmanın gayreti içindeyiz. Birçok çalışmaya imza attık, atmaya da devam ediyoruz.”

Sultangazi’da Kadınların ve Gençlerin Yaşam Alanları Artıyor

Sözlerinin devamında, kadın ve gençlere yeni yaşam alanları armağan etmek istediklerine değinen Başkan Dursun, “Kıymetli hanım komşularımızın yaşam alanlarını genişletmek istiyoruz ve yaptığımız tüm tesislerde buna dikkat ediyoruz. Gençlerimiz için de aynı şekilde imkânları artırıyoruz. Tesisimizde, kadın komşularımız için bir spor salonuna yer verdik. Gönül huzuruyla buraya gelip sporlarını yapabilecekler. Binanın ana girişinden ayrı olarak, farklı bir girişle bu spor salonuna geçilebiliyor. Öte yandan, Sultangazi’de yoğun bir taziye kültürü var. Bu da çok güzel bir şey. Geleneklerimizi yaşatmalıyız. Tesisimiz, kadınlar ve erkekler için ayrı olmak üzere iki taziye salonuna ev sahipliği yapıyor. Bu yönüyle de çok fonksiyonlu bir merkez. Bizler, komşularımızın mutluluğu için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. İstiyoruz ki Sultanşehir’in sakinleri istedikleri her şeyi burada bulsunlar.  Aslolan gönülleri imar etmektir. Bundan sonra da gayretimizi artırarak çalışmaya devam edeceğiz.” diyerek konuşmasını noktaladı.

Sultangazi'nin İftihar Kaynağı Olacak Bir Eser

Nene Hatun Kültür Merkezi'nin, Sultangazi'nin iftihar kaynaklarından biri olacağını söyleyen AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, "Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan bu güzel tesisi vatandaşlarımızın hizmetine sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Merkez, 1877-78 Osmanlı-Rus Harbi'nde, "Bebeğimi bana Allah verdi, yine O bakar." diyerek bebeğini geride bırakıp cepheye koşan kahraman Türk kadını Nene Hatun'un adını taşıyor. Burası, taziye salonları, sanat ve meslek kursları, spor salonu ile komşularımıza hizmet sunacak. Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından dualarla kurdele kesilerek, Nene Hatun Kültür Merkezi hizmete açıldı.

Kitap, Spor, Eğitim… Hepsi Bu Merkezde!

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan tasarımıyla göz dolduran tesis, bünyesinde topladığı hizmet fonksiyonlarıyla da beğeni topladı. Kadınlar ve erkekler için ayrı taziye salonlarının bulunduğu tesiste, kütüphane, Kafede Kitap, sanat ve mesleki eğitim atölyeleri ile kadınlara özel bir salonu yer alıyor. Özellikle kadınlar ve gençlere güzel imkânlar sunan tesis ile vatandaşlar, gönül huzuruyla spor yapmanın, sanat ve mesleki eğitimler alarak bilgi ve becerilerini geliştirmenin, kitaplarla buluşmanın tadını çıkaracak. Ayrıca taziye salonlarıyla, Sultangazi’de çok önemli bir yere sahip taziye kültürü de modern salonlarda yaşatılmaya devam edecek.