Sultangazi Belediyesi’nden Engelli Bireylere Büyük Destek

Hayatın her alanında engellilere yönelik desteklerine devam eden Sultangazi Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla özel bir program düzenledi. Programda ihtiyacı olan engelli bireylere çocuk ve yetişkinler için farklı modellerde akülü araçlar, koltuk değnekleri, hasta bezleri gibi çok sayıda malzeme yardımı yapıldı. Programda konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, “Engelli kardeşlerimizin 365 günü bizim için önemlidir. Onların bir sıkıntısı, ihtiyacı varsa giderilmesi için yılın her günü bununla ilgili gayret ediyoruz.” dedi.

Engellilere yönelik spor kursları, kültür aktiviteleri gibi sosyal projelerinin yanı sıra engelsiz servis araçları gibi uygulamalarıyla öne çıkan Sultangazi Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla özel bir program düzenledi. Programa Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar, Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ve eşi Tuba Dursun, Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Necati Tekbaş, MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel, BBP İlçe Başkanı Yakup Yılmaz, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Vasfiye Ayvalı, Meclis üyeleri, engelli bireyler ve aileleri katıldı.

“Önemli olan zihinlerdeki engelleri kaldırmak”

Programda konuşan Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar, “Engellilerimizin mekânsal engellerini ortadan kaldırmak, kurumlara ve hizmetlere erişebilmelerini sağlamak adına bütün kurumlarımız ve birimlerimiz canla başla gayret ediyor. Devletimiz istihdam, eğitim, sağlık ve sosyal yardımlar noktasında engellilerimize bütün kapıları sonuna kadar açmış durumda. İlçemizde de gerek Sultangazi Belediyemiz, gerek Sosyal Hizmet Merkezimiz, gerek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız, gerek Milli Eğitim Müdürlüğümüz, gerek Sağlık Müdürlüğümüz ellerinden gelen tüm gayreti gösteriyorlar, göstermeye de devam edecekler. Tabi önemli olan zihinlerimizdeki engelleri kaldırmak ve hep beraber bu hayatı daha kolaylaştırmak adına gösterilen çabalardan bir tanesini de bugün görüyoruz. Hayatı kolaylaştıracak malzemelerin dağıtımını yapan kıymetli Belediye Başkanımıza ve tüm belediye çalışanlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde tüm engellilerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi. 

“Engelli kardeşlerimize yılın her dönemi yardım ediyoruz”

Engellilere her alanda destek olduklarını ve bu konuda farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirten Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, “Biz her günümüzü toplumun içinde yaşayan her bireyimiz için özel bir gün olarak kabul ediyoruz. Engelli bir kardeşimizin 365 günü bizim için önemlidir. Onun bir sıkıntısı, ihtiyacı varsa giderilmesi için yılın her günü bununla ilgili gayret ediyoruz. Sıkıntısı olan herkesin yanında olmamız gerekiyorsa şehrin emanetçileri olarak, hizmet üretmek üzere burada görevimizi hakkıyla yerine getirmek için çalışıyoruz. Bu çerçevede sizler bizim için oldukça önemlisiniz. Bu farkındalığı size gösterebilmek için bir program yapıyoruz. Zihinlerdeki engelleri kaldırdığımız zaman esasında engelli bireylerin önündeki engelleri de kaldırmış oluyoruz. Toplumun bakış açısının değiştirdiğimiz; engelli kardeşlerimizin iş gücünün bir parçası, hayatın bir parçası olduğunun, en az diğer insanlar kadar değerli olduklarının ne kadar çok farkına varırsak o kadar iyi işler yapmış oluruz.” diye konuştu. 

2007 yılından bu yana engellilerin hayatını kolaylaştıracak önemli düzenlemelere gidildiğini belirten Başkan Dursun, şunları söyledi: “Özellikle AK Parti döneminde engelli kardeşlerimizle ilgili çok önemli düzenlemeler var. Hem yaşlı hem engelli bakımı olarak baktığımızda; 2007 yılından bu yana başlayan süreç içerisinde  ülkemiz genelinde yaklaşık 530 bin engelli kardeşimizin bakımını üstlenmiş, onlara aylık maaş ödeyen ve ciddi manada destek olan bir sistemden bahsediyoruz. Esasında engelli bir kardeşimiz, yaşlı anne ve babamız varsa kültürel mirasımız gereği onların elbette bakımını yapmak durumundayız. Ama bazen şehir hayatı bu konuda bizi zorlayan bir forma dönüşebiliyor. Bu çerçevede devletin bu alanda yapmış olduğu engelli ve yaşlı bakım ücretleri ve buna benzer birçok uygulama özellikle bu bireylerin hayatına oldukça rahatlık katıyor. Biz de bu yönde çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Esentepe Mahallesi’ne Engelliler Merkezi müjdesi

Esentepe Mahallesi’nde bir Engelliler Merkezi’nin inşaatına başlandığı müjdesini veren Başkan Dursun, şöyle konuştu:  “Esentepe’de inşaatına başladığımız Engelliler Merkezimizin inşallah 10 Aralık’ta temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Seçim döneminde sözünü verdiğimiz gibi anne, baba ya da yakınlarının baktığı engelli kardeşimizi 3-5 saatliğine bırakabileceği bir yer yapıyoruz. Engelli kardeşimiz bırakıldığı zaman o süre içerisinde bakımını biz yapacağız. En az sizin kadar iyi bakacağız. Siz hastaneye, alışverişe ya da başka bir yere gidecekseniz bakımını biz üstleneceğiz. Engelli Merkezimizi bitirdiğimizde size hizmet veren güzel bir yer olacak.”

“Engellilerimizin yanında olmak için büyük gayret gösteriyoruz”

Sultangazi Belediyesi’nin engellilere yönelik hizmetleri hakkında da bilgi veren Başkan Dursun, “Engelliler Merkezimiz hayatın her alanında çok yoğun çalışmalar yapıyor. Engelli kardeşlerimizin yanında olmak için gayret ediyoruz. Bu çerçevede yaklaşık 10 ay içinde 600’e yakın engelli ve hastamızı hastaneye ya da rehabilitasyon merkezine götürerek bu alandaki ihtiyaçlarını giderdik. Bugün de sizlerin hayatına küçük dokunuşlar yapıyoruz. Bu yardımları aslında biz sürekli yapıyoruz. Engelli kardeşlerimizin ihtiyacı olan bastonundan ortopedik yatağına kadar, otomatik, akülü tekerlekli sandalye yardımlarımızı yapıyoruz. Bunları yıl içinde de yapıyoruz ve ihtiyaç halinde yapmaya devam edeceğiz. Sultangazi Belediyesi’nde kanunda belirtilenden çok daha fazla engelli kardeşimiz çalışıyor. Üzerimize düşen sorumlulukların hepsini büyük bir gayretle yerine getirmeye çalışıyoruz. Sizin her ihtiyacınız olduğunda yanınızda olma adına ekip arkadaşlarımızla birlikte büyük bir gayret gösteriyoruz. İnşallah bundan sonra da daha mutlu, daha huzurlu, sağlıklı koşullarda yaşayabilmeniz adına her daim sizinle birlikte olacağız.” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

Başkan Dursun’un konuşmasının ardından engelli çocuk Samet Azhan’la olan sohbeti güzel görüntüler oluşturdu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından engellilere yönelik malzemelerin dağıtımı gerçekleştirildi.

Program dolayısıyla engelli vatandaşlara 2 adet ayarlı ortopedik yatak, 4 adet akülü araç, 12 adet tekerlekli sandalye, 2 adet walker, şişme yatak ve pek çok beyaz baston ile hasta bezi dağıtıldı.

Engelliler ve ailelerine yemek programı, çocuklar için eğlenceli etkinlikler

Malzeme dağıtım programının ardından engelliler ve ailelerine yönelik olarak bir yemek verildi. Kaymakam Kalkar, Başkan Dursun ve protokol üyelerinin de katıldığı yemek programı sırasında engelli çocuklara yönelik eğlenceli etkinlikler sergilendi. Başkan Dursun ve beraberindekiler yemek sırasında da engelliler ve yakınlarıyla sohbet etti.