Sultangazi Belediyesi Destek Veriyor, Genç Cevherler Gün Yüzüne Çıkıyor

Sultangazi Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı gençlik projeleriyle, diplomasiye ve spora meraklı gençler potansiyellerini gerçekleştirme fırsatı yakalıyor. Projeler; Sultangazi Belediyesi ile birlikte İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Divan Derneği ve Anka Derneği olmak üzere toplam beş paydaşla birlikte yürütülüyor. Projelerin açılışı için Sultangazi Belediyesi Şehit Ferdi Yurduseven Gençlik Merkezi’nde düzenlenen programa AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, Divan Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cihangir İşbilir, AK Parti Sultangazi Kadın Kolları Başkanı Vasfiye Ayvalı, Sultangazi Belediye Başkan Yardımcısı Nurcan Öztürkmen, Başkan Danışmanı Abuzer Korkmaz, projelerde faaliyet gösteren öğrenciler ile basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Sultangazi Belediyesi, gençlere yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Belediye; İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Divan Derneği ve Anka Derneği ile el ele vererek, gençlerdeki gizli cevherleri ortaya çıkaracak üç farklı projeye imza attı.

Üç Ayrı Gençlik Projesi

“Genç Diplomasi Akademisi”,  “Diplomasi Elçileri Kahvesi” ve “7’den 70’e Sen de Gel Spora” projeleri, diplomasiye ve spora ilgi duyan ve bu alalarda kendini yetiştirip projeler üreterek ülkesinin gelişimine katkı sağlamak isteyen gençlere hitap ediyor. Katılımın ücretsiz olduğu projelerin ilk ikisinde 16-26 yaş aralığındaki lise, üniversite, yüksek lisans, doktora öğrencisi veya mezunu gençler yer alabiliyor. Son projedeyse 18-30 yaş aralığındaki ilk, orta, lise, üniversite öğrencisi veya mezunu gençler yer alabiliyor. Projelerde yer alan eğitimler ağırlıklı olarak dijital ortamda gerçekleştiriliyor. Bunun birlikte gençler; atölye çalışmaları, müzakereler, seminerler, mülakatlar, kurum ziyaretleri, saha çalışmaları ve raporlamalar gibi birçok farklı etkinlikle bir araya gelip ortak çalışmalar gerçekleştirme fırsatını yakalıyor. Böylece gençlerin diplomasi, spor, siyaset, tarih, coğrafya, münazara, hitabet, liderlik, yöneticilik ve gönüllülük gibi birçok alanda kişisel ve kişilerarası becerilerini artırarak nitelikli ve aktif bireyler olmalarını desteklemek amaçlanıyor. Projeleri başarıyla bitiren gençleri, burs desteği ve resmi kurum ve kuruluşlarda staj imkânı gibi fırsatlar bekliyor.

İşlenmeyi Bekleyen Hazineler

Programda konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, “Gençlerimizin her biri, çok değerli cevherlere sahip. Bu cevherler,  belki de hiç ummadıkları ve farkına varmadıkları; akıllarının, ruhlarının bir köşesinde gün yüzüne çıkmayı bekleyen çok değerli hazinelerdir. Aslında bu durum, hepimiz için geçerli olabilir. Bu hazineleri, yani önemli potansiyelleri işleyerek ortaya çıkarmayı amaçlayan çalışmalar her zaman çok önemli çalışmalardır. Bu çalışmalar; o hazineleri ortaya çıkardıktan sonra da bir yol haritası belirleyip o harita dâhilinde bir hedefe ulaşmak adına yapılan çalışmalardır aynı zamanda. Bugün, paydaş olmaktan çok mutlu olduğumuz bu üç proje de işte böyle çalışmalardır. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, İçişleri Bakanlığı’na, Divan Derneği’ne ve Anka Derneği’ne; böylesine önemli projelere paydaş oldukları için teşekkür ediyorum. Bu projelerin bir paydaşı daha var aslında. Aynı zamanda en önemlisi olan bu paydaş, sizlersiniz değerli gençler. Ülkeniz için, milletiniz için bu projelerde yer aldınız, sahip olduğunuz cevherleri işlemek üzere yola çıktınız. Özellikle sizlere, yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.

Gençlere yönelik gerçekleştirilen böylesi çalışmalardan dolayı çok mutlu olduğunu belirten AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı şöyle konuştu: “Kıymetli belediye başkanımız çok doğru ifade etti. Kaldırım, temizlik gibi belediyecilik çalışmaları elbette önemli ve yerine getirilen çalışmalardır. Fakat bunların yanı sıra bu projeler gibi özel çalışmalar özellikle önemlidir. Böyle özel işlere çok ihtiyacımız var. Ülkesine ve milletine sevdalı, bilinçli ve başarılı gençler yetiştirebilmemiz için gece gündüz, durmadan, dinlenmeden böyle değerli çalışmalara eğilmemiz gerekiyor. Ben belediye başkanımızı tebrik ediyorum. Allah razı olsun. Birlik beraberlik içerisinde böyle çalışmalar gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”

‘Bin İlimli İnsan’ Olmaya Doğru

Genç Diplomasi Akademisi’nde çalışmalar gerçekleştiren, Yıldız Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunu Kübra Türegin düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Biz, çalışmalarımızı multidisipliner bir çalışma çerçevesinde sürdürüyoruz. Yani sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri gibi birçok farklı alandan lisans, doktora öğrencisi veya mezun olmuş çok sayıda arkadaşımızla birlikte ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Hatta aramızda lise öğrencisi genç arkadaşlarımız da var ve gerçekten çok güzel çalışmalar ortaya koyuyorlar. Böylece gelişmelere çok farklı açılardan yaklaşarak ufkumuzu genişletiyoruz. Ülke olarak haklarımız neler, hangi haklarımız gasp edilmeye çalışıyor, bizi ilgilendiren toplantılara neden çağrılmıyoruz gibi soruların üzerine eğilerek kapsamlı analizler yapıyoruz. Bizler, Türkiye’mizin aydınlık geleceği için bir araya gelerek somut çalışmalar gerçekleştirmek üzere çabalıyoruz. Bu projelere destek veren herkese teşekkür ederiz.”

Yine Genç Diplomasi Akademisi’nde çalışmalar gerçekleştiren, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Yusuf Bilal Karasakal ise şöyle konuştu: “Multidisipliner çalışma kavramı aslında bizim kültürümüzde var olan ve kökü çok eskilere dayanan bir kavramdır. Atalarımız bunu ‘Hezarfen’, yani ‘Bin İlimli İnsan’ olarak tanımlamışlar. Bizler de gençler olarak, önce ülkemizin hakları konusunda farkındalık sahibi olmak ve nihayetinde ülkemizin haklarını etkili bir şekilde savunan, tam donanımlı birer ‘hezarfen’ olmak istiyoruz. Bu çalışmalardan, Sultangazi Belediyesi’nin sosyal medya hesapları sayesinde haberdar oldum. Bu projelere desteklerinden dolayı Sultangazi Belediyesi’ne ve diğer tüm proje paydaşlarına teşekkür ederim.”