Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun İklim krizinin önüne ancak bilinçlenmeyle geçebiliriz

Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun: İklim krizinin önüne ancak bilinçlenmeyle geçebiliriz

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA)’nın düzenlediği ‘Kentsel Çözümlere Öncü olmak’ temalı toplantı Şanlıurfa’da gerçekleştirildi. Toplantıya Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun da panelist olarak katılarak iklim politikaları, atık yönetimi ve sürdürülebilirlik konularında ilçede neler yapıldığını anlattı.

Şanlıurfa’da Belediye Başkanlarının katılımıyla Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya  Bölge Teşkilatı toplantısı düzenlendi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ün ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun da konuşmacı olarak katıldı.

 Toplantıda küresel gündemler aracılığıyla kalkınmanın hızlandırılması, daha yeşil ve kentsel bir gelecek konuları ele alındı. İklim değişikliğinin olası sonuçları ve yapılması gereken çalışmalar da katılımcılar tarafından anlatıldı.

Sultangazi Modeli

Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, doğaya verilen zararların anlatılması ve farkındalık oluşturulması için ilçe genelinde hassas bir çalışma yürüttüklerinin altını çizerek şunları ifade etti: “Önceliğimiz çevreye, yeşile duyarlı, kentleşme bilincine sahip bir toplum oluşturmaktır. Bunun da temel yolunun eğitimden geçtiği bilinciyle Sultangazi Modeli’ni geliştirdik. Doğumdan, akademik hayatın tamamlanıp, istihdam edilme sürecine kadar devam eden desteklerimiz aracılığıyla vatandaşımızın her an yanında olduğumuzu hissettiriyoruz ve yalnız bırakmıyoruz.

Okul Öncesinden Çalışma Hayatına Kadar

Ana Kucağı’nda en temel eğitim olan okul öncesi eğitim verildiğini belirten Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun; 5-8 yaş arası dönemde Kaşif Çocuk projemiz aracılığıyla yetenek ve ilgi alanlarının ortaya çıkarılmasında yardımcı oluyoruz. İlk becerilerini kazanan 8-18 yaş arası çocuk ve gençlerimizi inovatif, bilimsel ve sanatsal bilgi birikimlerini daha yukarı taşıma ve icat oluşturma süreçlerine katkı sunmak amacıyla Bilim Merkezimiz ile desteklemekteyiz. Ardından belirli bir seviyeye ulaşan gençlerimizin üniversite sınavını da kazanmalarını sağlamak amacıyla, Sultangazi Eğitime Destek Akademisi projemiz ile üniversite sınavlarına hazırlıyoruz. Daha sonra üniversiteyi kazanan gençlerimizi orada da yalnız bırakmıyoruz ve üniversite hayatı boyunca kütüphanelerimizde istihdam ederek hem kendi bütçelerine hem aile bütçelerine katkı sağlamalarında yardımcı oluyoruz” diye belirtti.

Sıfır Atık Bilinci

İklim değişikliğinin getireceği olumsuzlukları önlemede eğitimin önemli olduğu kadar sıfır atığın da hayati önem taşıdığını belirten Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun; “ Sultangazi Modeli aynı zamanda iklim değişikliği ile mücadele, Sıfır Atık’a duyarlı bir toplum oluşturmanın öncü adımı olacağı düşüncesindeyiz. Bununla birlikte, iklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilir yeşil projeler vizyonumuz ışığında,  İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’nü kurarak bu sürece dahil olduk. Bu kapsamda ambalaj atıkları, tekstil atıkları, bitkisel atık yağlar, e-atıklar, atık ilaçlar, atık piller ve ekmek atıklarını ayrı ayrı toplayarak ülke ekonomisine ve yeşil geleceğe katkı sağlamaktayız. İklim krizinin önüne ancak bilinçlenmeyle geçebiliriz. Çevreye, yani yaşadıkları dünyaya duyarlı gençlerimize çok iş düşüyor ” diye konuştu.

A-Tıkla Katıl

Sıfır Atık mobil uygulaması olan A-Tıkla Katıl’ın önemini belirten Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun; Vatandaşımız oturduğu yerden sadece bir tıkla atığını teslim edebilsin istedik. Bu amaçla Sultangazi Atıkla Katıl Mobil uygulamasını hizmete sunduk. Uygulama sayesinde kullanıcılar 4.860 kez randevu almış, topladıkları puanlar karşılığında kendilerine çeşitli hediyeler dağıtılmış, kurulan teşvik sistemi sayesinde geri dönüşümün yaygınlaşması kolaylaşmıştır” dedi.

İlçe genelinde yapılan çalışmaları da detaylıca anlatan Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, gençlerin sorularına da yanıt verdi. Program, çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.