Miniklere Deprem ve Güvenli Trafik Eğitimi

Miniklere Deprem ve Güvenli Trafik Eğitimi

Sultangazi Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Uygulamalı Trafik eğitim parkında çocuklara teorik ve uygulamalı eğitimler veriliyor. "Deprem Eğitim Parkı”nda düzenlenen simülasyon destekli eğitimlerle doğal afetler hakkında çocuklar bilinçlendirilirken, "Uygulamalı Trafik Eğitim Parkı”nda  ise trafik kuralları öğretiliyor.

Türkiye'nin deprem kuşağında yer alması deprem konusundaki bilinçlenmenin önemini artırırken, günlük yaşamın her safhasında trafikle iç içe olunması, güvenli trafik kavramını ön plana çıkarıyor. Sultangazi Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Deprem Eğitim Parkı’nda doğal afetler hakkında çocuklar bilinçlendirirken, Uygulamalı Trafik Eğitim Parkı’nda trafik kuralları öğretiliyor.

SİMÜLASYONLU DEPREM EĞİTİMİ

İlçedeki okullarda okuyan öğrencilere 50. Yıl Mahallesi'nde yapılan "Şehit Özay Gezgin Deprem Eğitim Parkı"nda çocuklara olası doğal afet ve deprem konusunda çeşitli eğitimler veriliyor. Park içerisinde yer alan özel simülatörle öğrencilerin olası bir deprem halinde ne yapmaları gerektiği konusunda bilgiler aktarılıyor. Eğitmenlerin verdiği bilgilerin ardından 7.4 büyüklüğündeki bir depreme göre ayarlanan simülatörde, sınıfta veya evde depreme yakalananların, yapması gerekenler uygulamalı olarak gösteriliyor.

UYGULAMALI TRAFİK EĞİTİM PARKI

Habibler Mahallesi'nde yer alan Uygulamalı Trafik Eğitim Parkı'nda ise çocuklara trafik kuralları, trafik polisleri tarafından öğretiliyor. Eğitim parkında yatay-düşey trafik işaretleri, sinyalizasyon sistemleri, bisiklet yolları, yaya geçitleri, hemzemin geçit, yaya kaldırımları, eğitim pisti, üst geçit ile eğitim laboratuvarı bulunuyor. Çocuklara akülü araçlar eşliğinde teorik ve uygulamalı trafikle ilgili bilgiler veriliyor.

Türkiye’nin deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmesi gerektiğini belirten Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, özellikle çocukların bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek; ”Olası bir deprem durumunda çocuklarımızın neler yapması gerektiğini uygulamalı olarak gösteriyor, paniğe kapılmadan yapılması gerekenleri öğretiyoruz” dedi.

Sultangazi Belediyesi olarak çocuklarda güvenli trafik bilincinin oluşturulması için Uygulamalı Trafik Eğitim Parkı'nda çeşitli eğitimler verdiklerini ifade eden Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, "Her şeyde olduğu gibi trafik alanında da iyi bir eğitimin, çocuklarımızın gelecekteki hayatını daha iyi ve daha korunaklı bir hale getireceğinin bilinciyle hareket ediyoruz. Trafik eğitim pistimiz, gerçek trafik hayatının bir minyatürü gibi tasarlandı. Çocuklarımıza burada hem teorik, hem de pratik trafik eğitim veriyoruz. Trafikte de birbirinin hakkına saygılı olan bir nesil yetiştirmek adına gayret gösteriyoruz." dedi.