Halk Oyunları Şenliği

Sultangazi Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen, "Sultangazi Kurumlar ve Okullararası Spor Şenliği"nde  halk oyunlar yarışması düzenlendi.  Halk oyunları finaline katılan Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, "Dünya genelinde ülkelerin birbirlerini yakından tanımalarında halk oyunlarının katkısı büyüktür. Halk oyunları aynı zamanda, halkın duygularını, düşüncelerini, müziğini, giyimini ve ritmin birleşmesiyle yansıtan bir bütündür" dedi. 

Sultangazi Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen; "Sultangazi Kurumlar ve Okullararası Spor Şenliği" kapsamında halk oyunları etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, Sultangazili öğrenciler, Türkiye’nin farklı bölgelerinden halk oyunları gösterileri sundu. Etkinliğe, ilk ve ortaokuldan 400 öğrenci, 16 ekip olarak katıldı. 

Sultangazi Mehmetçik İlkokulu Spor Salonu'nda düzenlenen ödül törenine Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir ile çok sayıda öğrenci katıldı. Sultangazi Belediye Başkanı Dursun, dereceye giren öğrencilere kupa ve madalyalarını verdi.

Madalya töreninde konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, sporun önemine dikkat çekti. Çocukların teknolojiye olan ilgisi, onları hareketsiz ve sağlıksız bir yaşam tarzına ittiğini kaydeden Başkan Dursun, " Oysaki spor, çocuklar için sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda bilişsel, duyusal ve psikolojik olarak gelişmelerine de yardımcı olur. Bireysel yapılan sporlar çocuğun özgüveninin gelişmesini sağlarken, takım halinde oynanan oyunlar çocuğa paylaşmayı ve takım halinde hareket etmeyi öğretir" diye konuştu. 

Başkan Dursun konuşmasında ayrıca halk kültüründe önemli bir bölümünü halk oyunları oluşturduğunu kaydetti. 

"Tüm kültürlerde halk oyunları, içerisinde müziği, hareketi ve anlatımı barındıran bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yurdumuzun değişik bölgelerinin ayrı ayrı oyunları vardır. Bu oyunlar aynı zamanda ait oldukları coğrafyayı ve o yörenin yaşam biçimlerini de yansıtırlar. Dünya genelinde ülkelerin birbirlerini yakından tanımalarında halk oyunlarının katkısı büyüktür. Halk oyunları aynı zamanda, halkın duygularını, düşüncelerini, müziğini, giyimini ve ritmin birleşmesiyle yansıtan bir bütündür."