Güzel Bir Geleceğe İlk Adım: Ana Kucağı Projesi

Sultangazi Belediyesi, ilçede yaşayan 25-66 aylık yaş grubundaki çocuklar için ‘Ana Kucağı Projesi’nin inşasına başladı. Sultançiftliği Mahallesi’nde inşaatına başlanan proje, Sultangazi Belediyesi'nin ilk anaokulu olma özelliğini taşıyor.

Okul öncesi dönemde alınan iyi bir temel eğitim, hayatın geri kalanı üzerinde büyük bir etkiye sahip oluyor. Okul öncesi çağındaki çocuklar, yaşlarına uygun iyi bir eğitimle desteklendiğinde düşünme ve akıl yürütme becerileri gelişiyor, kavramları daha iyi anlıyor, sosyal dünyaya adapte olmakta zorlanmıyor ve en önemlisi insani değerlere karşı daha duyarlı oluyor.

Okul Öncesi Eğitime Kapsamlı Yaklaşım

Okul öncesi temel eğitimin öneminden hareketle Sultangazi Belediyesi “Ana Kucağı Projesi”nin inşasına başladı. Belediyenin ilk anaokulu olan proje kapsamında Sultançiftliği Mahallesi’ne üç katlı bir tesis inşa ediliyor. Tesisin içinde üç derslik, yemekhane, uyku odası, rehberlik odası, revir, etkinlik ve faaliyet alanı; dışında ise tören alanı ve oyun bahçesi bulunacak.  İki sabah iki öğle olmak üzere ikili eğitim ve bir sınıf tam gün olarak, toplamda 100 öğrenciye eğitim verilmesi planlanıyor. Böylece tesis, miniklerin en iyi şekilde eğitim alabilmesi için gereken tüm imkânlara sahip olacak.

‘Çocuklarımız Başarılı ve İyi İnsanlar Olsunlar İstiyoruz’

Konuyla ilgili konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, “İlçemizi her alanda bir ‘Sultanşehir’ haline getirmeye kararlıyız. Eğitim, en büyük ağırlık verdiğimiz alanlardan birini oluşturuyor. Erken yaşta başlayan eğitimin taşıdığı önemden hareketle ‘Ana Kucağı Projemiz’ kapsamında, iyi bir okul öncesi eğitim için gerekli tüm imkânlara sahip, şık ve modern bir tesisimizi Sultançiftliği Mahallemizde inşa ediyoruz. Anneler çocuklarını buraya güvenle emanet etsinler, gözleri arkada kalmasın diyerek tesisimizde çocuklarımızın ihtiyaç duyabileceği tüm olanakları onlara sağlayacağız. Çocuklarımız burada, iyi öğretmenler eşliğinde, mevcudu kalabalık olmayan sınıflarda iyi bir temel eğitim alacaklar. Bizler, yavrularımızı geleceğe en iyi şekilde hazırlamanın gayreti içerisindeyiz. Çocuklarımız elbette bilimde, sanatta, sporda iyi yerlere gelsinler, ilçemizi ve ülkemizi gururlandıracak başarılara imza atsınlar istiyoruz ama her şeyden önce biz istiyoruz ki önce iyi birer insan olsunlar. Kültürlerinden beslensinler, bunu yaparken diğer kültürlere saygı duysunlar, içinde yaşadıkları çevreye, doğaya özen göstersinler, insani değerlere sahip iyi birer vatandaş olsunlar istiyoruz. Bu tür projelerimizi bu amaçla hayata geçiriyoruz. Çocuklarımıza her alanda en iyi eğitimi sunmak için çalışmaya, gayret etmeye devam edeceğiz.” dedi.