Geleceğin Sanatçıları Sultanşehir Resim Sergisi’nde Hünerlerini Sergiledi

Sultangazi Belediyesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bilim ve Kültür Merkezi’nde eğitim alan öğrenciler dikkat çeken bir resim sergisine imza attı. Sanat Sokağı’nda gerçekleşen ve 49 eserin yer aldığı sergi ziyaretçilerin beğenisini kazandı.

Sultangazi Belediyesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bilim ve Kültür Merkezi’nde eğitim alan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin tuvallere yansıttığı eserler, Sultanşehir Resim Sergisi’nde sanatseverlerle buluştu. Serginin açılışına; Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ve AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, Meclis üyeleri, öğrencilerin aileleri ve çok sayıda sanatsever katıldı. 

Pandemi Bilim ve Sanata Engel Olamadı

Pandemiye karşı alınan tedbirler kapsamında, yüz yüze eğitime bir süredir ara verilmişti. Sultangazi Belediyesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bilim ve Kültür Merkezi de bu sebeple yüz yüze verdiği bilim ve sanat kurslarına ara vermek zorunda kalmıştı. Fakat bilimin ve sanatın engel tanımayacağı bilinciyle hareket eden merkez, eğitimlerini internet ortamına taşıyarak devam ettirdi. Böylece genç öğrenciler, evde geçirdikleri zamanı bilim ve sanatla değerlendirerek kişisel gelişim açısından verimli saatlere dönüştürme fırsatını yakaladılar.

Merkezin düzenlediği online bilim ve sanat atölyelerine katılan öğrencilere ders materyalleri ücretsiz olarak verildi. Online atölyelerde eğitim alan tüm öğrenciler, merkezden ücretsiz olarak aldıkları boya seti, fırça seti, tuvaller, resim kâğıtları gibi materyallerle bilim ve sanat çalışmalarını gerçekleştirdi. Öğrencilere desteğini ders materyalleriyle sınırlamayan merkez, pandemi boyunca öğrencilere        psiko-sosyal destek sağlayarak onların yanında oldu.

Sultanşehir Resim Sergisi, merkezin pandemi döneminde düzenlediği online sanat atölyelerine katılan öğrencilerin 5 aylık çalışmasının sonucunda hayat buldu.

Sultanşehir’in Güzelliği Tuvallere Yansıdı

Sultanşehir Resim Sergisi’nde; karakalem, akrilik tuval, yağlı boya tuval gibi farklı kategorilerde 49 eser yer alıyor. Sergi, Sultangazi’nin birbirinden güzel mekânlarından hareketle “Sultanşehir Resim Sergisi” adını taşıyor. Sergide; Mağlova Su Kemeri, Güzelce Su Kemeri, Saat Kulesi, Kitap Kafe gibi, Sultangazi’yi adeta sultan bir şehir haline getiren mekânların resimlerine ağırlıklı olarak yer verildi. Serbest konulu çalışmaların da bulunduğu sergide, pandemi dolayısıyla gerçekleştirilemeyen 23 Nisan Resim Sergisi’nden eserler de yer aldı.

Geleceğin Sanatçıları Sultangazi’de Yetişiyor

Serginin açılışını gerçekleştiren Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, “Bugün burada Sultangazi Bilim Merkezimizdeki ilkokul,ortaokul ve lise  çağındaki 32 güzel çocuğumuzun eserlerini görüyoruz. Çocuklarımız bilim merkezimizde kısa sürede bir eğitim aldılar, eğitimleri sonucunda 49 resim çalışmasını ortaya koydular. Esasında bu çocuklar gönüllerini ortaya koydu, sanata karşı olan duygularını ifade etti. Biz de gençlerin kültür, sanat ve sporla buluşmalarını önemsiyoruz. Ben bütün yavrularımıza bu güzel eserleri ortaya çıkardıkları için canı gönülden teşekkür ediyorum. Eğitmenlerimiz de çok emek verdi ve onlara teşekkür ediyorum. Geleceğin sanatçılarını ortaya çıkarmak adına önemli bir adım attılar.” dedi.