Sultangazi’de, Ramazan Çocuklarımızın Gönül Dünyasına Taşınıyor

Sultangazi Belediyesi, Ramazan’ın manevi iklimini ve coşkusunu çocuklarımızın gönül dünyasına taşıyor. Atatürk Bulvarı üzerinde düzenlenen Ramazan etkinlerinde, "Çocuk Kalbiyle Ramazan" sloganı ile  çocuk teması işlenecek.  Ramazan etkinlik alanına  çeşitli temalarda oyun parkurları yapılırken,  kültür ve eğlence programları düzenlenecek. Bilim atölyeleri geleceğin bilim adamlarını ağırlarken,  planetaryumda çocuklar aileleriyle uzayın gizemli dünyasına yolculuk yapacak.  "İyilik Evi" çatısı altında çocuklar sosyal sorumluluk projesinin bir parçası olacak. Ramazan etkinlikleri kapsamında “7 Bölge 7 Lezzet” konsepti kapsamında Ramazan ayı boyunca  Anadolu’nun farklı bölgelerinden hemşehri dernekleri bir araya gelirken, kitap fuarı ise kitapseverleri ağırlayacak. 

Ramazan-ı Şerif, her yıl ruhlarımıza güzellik, gönüllerimize zenginlik vermek, iradelerimizi eğitmek ve toplumsal hayata huzur iklimi getirmek üzere yüce Yaradan'dan gelen kutlu bir misafir. 

Biz büyükler Ramazan'ı büyük bir coşkuyla karşılarız. Çünkü biliriz ki; Ramazan ayı inananlara rahmet ve mağfiret getirir.  Çocuklar için Ramazan ayının başka anlamları vardır. Çocuklar için Ramazan; merak, paylaşım, eğlence ve biraz da büyüme arzusu demektir.

Sultangazi Belediyesi, Ramazan’ın manevi iklimini ve coşkusunu çocuklarımızın gönül dünyasına taşıyor. Atatürk Bulvarı üzerinde düzenlenen Ramazan etkinlerinde, "Çocuk Kalbiyle Ramazan" sloganı ile  çocuk teması işlenecek. 8 bin metrekare alan üzerine kurulan Ramazan etkinlik alanına sokak oyunları taşınırken çeşitli temalarda oyun parkurları yapıldı. Çeşitli Kültür,  eğlence ve spor programları düzenlenirken, bilim atölyeleri geleceğin bilim adamlarını ağırlayacak. 

Çocuklara yönelik programlar bunlarla sınırla kalmayacak. Ramazan etkinlik alanına kurulan planetaryumda çocuklar ebeveynleriyle uzayın gizemli dünyasına yolculuk yaparken, "İyilik Evi" çatısı altında sosyal sorumluluk projesinin bir parçası olacak. "7 Bölge 7 Lezzet" standında ise Anadolu’nun farklı bölgelerinden hemşehri dernekleri ağırlanacak. Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen, "Sultangazi Kitap Fuarı“nda ise dinden siyasete; felsefeden tarihe kadar birçok eser yer alacak. 

400 AİLEYE EVLERİNE YEMEK DAĞITIMI
Ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahibi toplam 400 aileye her gün adreslerine yemek dağıtımı gerçekleştirilirken, ilçenin farklı noktalarında kurulacak çorba ve limonata çeşmeleri hizmete sunulacak.  Sultangazi Belediyesi  Aile Destek Evi (SUDE) Ramazan ayı boyunca etkin hale getirilecek. Bu merkez aracılığıyla  ihtiyaç sahibi ailelere  giyim ve temizlik malzemeleri verilecek.

OYUN PARKURLARI VE SOKAK OYUNLARI
Atatürk Bulvarı üzerinde kurulan Ramazan etkinlik alanı, tamamıyla çocuk temasıyla yapılandırıldı.  Sokak oyunları bu alana taşınırken; "Eğlenceli Kaydırak", "Mavi Kedi Oyun Bahçesi", "Salto Trambolin", "Kale Evi", "Korsan Adası", "Sindrella Evi" gibi oyun parkurları kuruldu. Öte yandan etkinlik alanında yer alan park yeniden revize edilerek sokak oyunları alanına çevrildi. 

KÜLTÜR VE ÇOCUK PROGRAMLARI
Yetişkinliklere yönelik Ramazan ayının manevi iklimine uygun kültür ve sohbet programları düzenlenirken, çocuklar içinde de birçok kültür ve sosyal etkinlik hazırlandı. Volkan Yürük, Hüseyin Goncagül, Burak Sezen, Erkan Obüs ve Sezgin Maden’in özenle hazırladığı çocuk gösterileri sunulacak. 

ÇOCUK GÖSTERİLERİ
Hacivat- Karagöz Meddah
Ramazan yarışmaları ve çocuk şarkıları Tahta bacak Gösterisi 
Kukla Gösterisi Palyaço 
Ramazan maskotları Çizgi Film Karakterleri Gösterisi 
Nasrettin Hoca Maskot Mehter Gösterisi

BİLİM  VE EĞLENCE ATÖLYELERİ
Ramazan etkinlik alanında kurulacak bilim atölyelerinde çocukları bilimle buluşturmayı, farklı mesleklere yönelecek gençlerin “bilimi” hayatlarının her alanıyla bütünleştirebilmeleri amaçlanıyor.  Sultangazi Belediyesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bilim ve Kültür Merkezi tarafından hazırlanacak  bilim atölyelerinde çocukların öğrenme şevkini, keşfetmenin mutluluğunu ve deney yapmanın heyecanını yaşayabilmeleri  amacıyla aktif eğitim programları yer alacak. 

PLANETARYUM
20-30 kişinin aynı anda eğitim görebileceği planetaryumda çocuklar, aileleriyle birlikte uzayın gizemli dünyasına yolculuk yapacaklar. Konusunda uzmanlar eşliğinde; yıldızlar, takım yıldızları, gezegenler gibi birçok gök cismi hakkında detaylı bilgiler sunulacak. Öte yandan gece yön bulma, konumlarını belirleme gibi temel astronomi eğitimleri de verilecek. 

SULTANGAZİ İYİLİK EVİ
Sultangazi Belediyesi,  “iyilik” teması ile sosyal sorumluluk projesini de hayata geçiriyor. Proje ile  çocukları  iyilik yapmaya özendirmek, yardımlaşma ve paylaşma duygularını geliştirmelerine katkı sağlamak amaçlandı. Etkinlik alanında kurulacak, "İyilik Evi" çocukları ağırlarken “Bugün ne iyilik yaptın?” sorusuna verdikleri cevapların yer aldığı mektupları yine iyilik evinin önünde bulunan kumbarada biriktirecekler. Her günün sonunda yapılan çekilişle günün iyilik meleği seçilecek. Ramazan ayı sonunda  Sultangazi’nin iyilik melekleri alanda kurulan sahnede bir araya gelecek ve mektuplarında yer alan iyilikleri okuyacaklar. Ayrıca Ramazan ayı süresince çocuklarımıza iyilik kumbarası  ve çeşitli hediyeler dağıtılacak. 

7 BÖLGE 7 LEZZET
Ramazan etkinlikleri kapsamında “7 Bölge 7 Lezzet” konseptini hayata geçiriliyor. Proje kapsamında Ramazan ayı boyunca  Anadolu’nun farklı bölgelerinden hemşehri dernekleri ağırlanacak. 

SULTANGAZİ KİTAP FUARI
"Sultangazi Kitap Fuarı“  15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda yapılacak.  Birçok yayınevinin katıldığı fuarda dinden siyasete; felsefeden tarihe kadar birçok eser yer alıyor. Fuarda ayrıca yazarların katıldığı imza günleri ve söyleşi programları da düzenlenecek. 

GELENEKSEL SPOR ŞÖLENİ
Ramazan etkinlikleri kapsamında ayrıca tüm çocukların katılacağı atalarımızdan bize miras kalan bilek güreşi, mangala ve mas güreşi gibi geleneksel spor dallarında yarışmalar düzenlenecek.