0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Sultangazi’de Rehberlik Araştırma Merkezi Açıldı
22.11.2013
|
3789 Kez Okundu

Sultangazi Belediyesi’nin girişimleriyle hayata geçirilen Fahri Aygün Rehberlik ve Araştırma Merkezi törenle hizmete açıldı. Hayırsever işadamı Altan Aygün tarafından yaptırılan merkez ile  zihinsel engelli, üstün zekalı ve üstün yetenekli öğrencilerin özel eğitim kurumlarına yönlendirilmesi sağlanacak.


Sultangazi Belediyesi’nin girişimleriyle inşa edilen Fahri Aygün Rehberlik ve Araştırma Merkezi(RAM)  törenle hizmete açıldı. Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyetlerini sürdürecek RAM için Uğur Mumcu Mahallesi’nde düzenlenen törene Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, AK Parti İlçe Başkanı Murat Atım, İlçe Müftüsü Ertuğrul Koyuncu, RAM Müdürü Yaşar Koçer, İl Genel Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri  ile işadamı Altan Aygün ve vatandaşlar katıldı.


Törende konuşma yapan Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz bağışçı Aygün ailesine teşekkür etti.  Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin diğer ilçelerden daha donanımlı bir şekilde inşa edildiğini kaydeden Uslanmaz, “İstanbul’da daha donanımlı ve güzel bir araştırma merkezi yok. Biz Sultangazi olarak İstanbul’un enlerine talibiz” ifadelerini kullandı. 


Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ise yaptığı konuşmada bağışçı Aygün ailesini yakından tanıdığını belirterek, kendilerine sonsuz teşekkürlerini iletti. Başkan Altunay, “Aygün ailesi bize Sultangazi’ye nasıl bir hizmet getirebiliriz şeklinde danışınca biz de RAM’ı yaptırabileceklerini önerdik. Burası gibi Müftülük binasının da bir hayırsever vatandaşımızca yapımını sağladık” dedi. Habiblerdeki kız meslek lisesinin de yapımının tamamlanacağının müjdesini veren Başkan Altunay, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Bu dönemde 22 okul binasını ilçemize kazandırdık. Sınıf mevcutlarını 30 kişinin altına indirme gayreti içindeyiz. Sultangazi’de yapılacak 15 kamu binası var. İmkanlar ölçüsünde gayretlerimizi sürdüreceğiz. Amacımız Sultangazi’yi yaşanabilir bir ilçe değil; yaşam kalitesi yüksek bir şehir haline getirmektir. Hayır sahiplerinin daha nice eserler kazandırmasını umut ediyoruz.”


Bağışçı İşadamı Altan Aygün konuşmasında merkezin açılışını sağlamaktan onur duyduklarını söyledi. Babası Fahri Aygün adına yaptırdığı RAM’da önemli hizmetler verileceğine işaret eden Aygün, “12 Ağustos 2009 tarihinde kaybettiğimiz babamın adına açtırdığımız RAM milletimize güzel hizmetler sunacak. Bugün dünyada hoş bir seda bırakmanın önemini de anlamış bulunuyorum” şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından Başkan Altunay ile Kaymakam Uslanmaz, işadamı Altan Aygün ve dedesi Fahri Aygün’e teşekkür plaketi ve hediye takdim etti.


Protokol üyeleri daha sonra açılış kurdelesini keserek, vatandaşlarla birlikte merkezi gezdi.


Fahri Aygün Rehberlik ve Araştırma Merkezi

Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait 200 metrekarelik arsa üzerine inşa edilen merkezde 16 danışman odası, bir konferans salonu bulunuyor. RAM, okul öncesinden üniversiteye kadar her derecede zihinsel, duygusal ve sosyal problemi olan öğrenciler ile okullarda başarı problemi yaşayan çocukları inceleyip problemin nedenlerini araştırarak okullara ve ailelere rehberlik hizmetleri verecek. 


Zihinsel engelli, üstün zekalı ve üstün yetenekli öğrenciler için özel okul ve özel eğitim sınıfı açılarak, bu eğitim ortamları için gerekli desteği sağlayacak merkez, ayrıca öğretmen ve ailelere de seminer, kurs ve danışmanlık hizmetleri verecek. 


Kapat