0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Doğaya ve Toprağa Özlem Gidermek Hayal Değil
31.08.2012
|
6442 Kez Okundu

Sultangazi Belediyesi’nin şehrin betonlaşan yapısından uzaklaşmak isteyenler için oluşturduğu hobi bahçelerinde sebze ve meyvelerini yetiştirenler, yemyeşil bir ortamda toprakla iç içe olmanın keyfini yaşıyor. Mimar Sinan Kent Ormanı’nda oluşturulan bahçelerde sebzelerini kendi elleriyle eken Sultangazililer, doğa ve toprağa özlemlerini gideriyor.

Betonlaşan şehir hayatı ve trafik yoğunluğundan kaçmak isteyenler için Sultangazi Hobi Bahçesi alternatif oldu. Sultangazi Belediyesi tarafından Mimar Sinan Kent Ormanı içerisinde kurulan hobi bahçelerinde sebze ve meyvelerini yetiştirenler, yemyeşil bir ortamda toprakla iç içe olmanın keyfini yaşıyor.

Sultangazi Belediyesi tarafından doğaya duyulan özlemi gidermek amacıyla oluşturulan hobi bahçeleri ilk meyvelerini vermeye başladı. Mimar Sinan Kent Ormanı’ndaki hobi bahçelerini kiralayan Sultangazililer ektikleri sebzeleri topluyor.  70 metrekarelik alanda oluşturulan bahçelerine domates, biber, patlıcan gibi sebzeleri kendi elleriyle eken Sultangazililer ürünlerini toplamanın keyfini çıkarıyor.


Düzenli olarak bahçelerindeki bakımları yapan vatandaşlar kentin betonlaşan yapısından uzaklaşıp doğayla iç içe yaşamanın tadına varıyor. Şehir hayatının stresinden uzaklaşmak isteyenler için oluşturulan hobi bahçelerinde 12’sı seralı olmak üzere 56 adet bahçe ve  6 m2’lik ahşap kulübeler yer alıyor.


Hobi bahçelerinden ürünlerini toplayan Sultangazililer, belediyenin sunduğu hizmetten memnuniyeti dile getirerek “Şehrin gürültüsünden betonlaşan yapısından uzakta kendi ellerimizle sebzelerimizi ekme fırsatı yakalıyoruz. Ektiğimiz domatesin, biberin büyüdüğünü görmek bize ayrıca zevk veriyor. Topladığımız doğal ürünleri sofralarımızda tatmanın keyfi ise bambaşka oluyor. Bizlere bunları yaşama imkânı sunan belediye yetkililerine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullanıyor.


Kapat